BMW M3 Cabriolet (E93) 4.0L V8 6MT RWD (420 HP)
2008–2013
414
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 309kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1810kg |
| Boot Capacity | 210L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 245/40 Zr18, Rear: 265/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |