BMW M3 Coupe (E30) 2.3L 5MT RWD (200 HP)
1986–1992
197
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2302cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4346mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |