BMW M3 Coupe (E36) 3.2L 5MT RWD (321 HP)
1992–1998
316
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3201cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 236kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 16.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4432mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1336mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 (Front) - 245/40 R17 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |