BMW M3 Coupe (E92) LCI 4.0L V8 7AT RWD (420 HP)
2010–2013
414
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 309kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4615mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 245/40 Zr18; Rear: 265/40 Zr18 |
| Front Brakes | Vented And Cross-Drilled |
| Rear Brakes | Vented And Cross-Drilled |