BMW M3 Coupe (E92) 4.0L V8 6MT RWD (420 HP)
2007–2011
414
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 309kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 17.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4615mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr18 // 265/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |