BMW M3 CS (F80) 3.0 7AT (460 HP)
2017–2018
454
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 454bhp |
| Power | 338.3kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 Zr19 98Y Xl Tl || 285/30 Zr20 99Y Xl Tl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |