BMW M3 CSL (E46) 3.2L 6AT (360 HP)
2003–
343
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
19.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3246cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 343bhp |
| Power | 256kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.7mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Urban | 17.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4493mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 235/35 Zr19 - Rear: 265/30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |