BMW M3 (F80) 3.0L 6MT (431 HP)
2014–2018
425
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 425bhp |
| Power | 317kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr18 // 275/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |