BMW M3 GTS (E92) 4.4L V8 7AT RWD (450 HP)
2010–2011
444
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4361cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 439Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 305km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Urban | 18.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4646mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1387mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr19 || 285/30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |