BMW M4 Coupe (F82) 3.0L 7AT RWD (431 HP)
2014–2020
425
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 425bhp |
| Power | 317kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Kerb Weight | 1537kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr18 // 275/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |