BMW M4 Coupe Competition 3.0L 8AT (510 HP)
503
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375.1kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 14.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4793mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2858mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/40 Zr18 103Y Xl // 285/35 Zr19 103Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |