BMW M5 CS (F90) 4.4L V8 8AT (635 HP)
626
bhp
Power
3
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 626bhp |
| Power | 467kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 16.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5001mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2982mm |
| Kerb Weight | 190kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr20 102Y Xl // 285/35 Zr20 104Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |