BMW M535i 3.5L 5MT RWD (218 HP)
215
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3453cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160.3kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4618mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 620L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |