BMW M8 Gran Coupe V8 AWD 8AT (625 HP)
2022–
616
bhp
Power
3.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 616bhp |
| Power | 459.7kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5098mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 3028mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr20 102Y Xl // 285/35 Zr20 104Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |