BMW Turbo 2.0L 5MT RWD (170 HP)
2002–
168
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4219mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Vr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |