BMW X1 1.8d 6MT FWD (150 HP)
2019–2022
148
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1598mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |