BMW X1 sDrive 16d 6MT FWD (116 HP)
2019–2022
114
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1598mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |