BMW X1 sDrive 18i 7AT FWD (136 HP)
2022–
134
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R17 100Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |