BMW X1 xDrive 23i 7AT AWD (218 HP)
2022–
201
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R17 100Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |