BMW X1 xDrive 25e 6AT AWD (125 HP)
2019–2022
123
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1449cc |
| Cylinders | 3 |
| Power | 123bhp |
| Power | 91.9kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1598mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |