BMW X1 xDrive 25i 8AT AWD (231 HP)
2019–2022
228
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 169.9kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1598mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |