BMW X1 xDrive23d 7AT AWD (211 HP)
2022–
194
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 194bhp |
| Power | 144.9kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1690kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R17 100Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |