BMW X3 (E83) 1.8d xDrive 6MT AWD (143 HP)
2007–2010
141
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 141bhp |
| Power | 105.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 99H M+S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |