BMW X3 (E83) 2.0i 6MT AWD (150 HP)
2007–2010
148
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 96H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |