BMW X3 (E83) 2.5si 6MT AWD (218 HP)
2007–2010
215
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1705kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 96H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |