BMW X3 (E83) 3.0d 5AT AWD (204 HP)
2004–2007
189
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1925kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 96H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |