BMW X3 (E83) 3.0i 6MT AWD (231 HP)
2004–2007
228
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |