BMW X3 (E83) 3.0si 6MT AWD (272 HP)
2007–2010
268
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 232km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 99H M+S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |