BMW X3 (E83) 35d xDrive 6AT AWD (286 HP)
2007–2010
282
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 99H M+S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |