BMW X3 (F25) sDrive18d 8AT RWD (150 HP)
2014–2017
150
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 328 X 28Mm |
| Rear Brakes | Ventilated Discs 330 X 20Mm |