BMW X3 (F25) sDrive20i 8AT RWD (184 HP)
2014–2017
181
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 99 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |