BMW X3 (F25) xDrive2.0d 6MT AWD (190 HP)
2014–2017
188
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 99 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |