BMW X3 (F25) xDrive2.8i 8AT RWD (245 HP)
2010–2013
241
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1720kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 99 |
| Front Brakes | 328 X 28Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 330 X 20Mm Ventilated Discs |