BMW X3 (F25) xDrive3.0d 8AT AWD (258 HP)
2014–2017
255
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |