BMW X3 (F25) xDrive3.5i 8AT RWD (306 HP)
2010–2013
302
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 245km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1805kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 100 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |