BMW X3 (G01) M40i 8AT AWD (360 HP)
2017–2021
355
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 264.8kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1885kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R20 103W Xl || 275/40 R20 106W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |