BMW X3 (G01) xDrive20i 8AT AWD (184 HP)
2017–2021
181
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 104W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |