BMW X4 M (F98) M Competition 3.0L xDrive 8AT AWD (510 HP)
2021–
503
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375.1kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4755mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 2085kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr21 102Y Xl // 265/40 Zr21 105Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |