BMW X4 20d xDrive 8AT AWD (190 HP)
2018–2021
187
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4752mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1815kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 104W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |