BMW X4 25d xDrive 8AT AWD (231 HP)
2018–2021
228
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 228bhp |
| Power | 169.9kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4752mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1815kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 104W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |