BMW X4 30d xDrive 8AT AWD (190 HP)
2018–2021
282
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 282bhp |
| Power | 210.4kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4752mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1930kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 104W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |