BMW X4 M40d 48V 8AT AWD (340 HP)
2021–
335
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 2095kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R20 103W Xl // 275/40 R20 106W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |