BMW X4 M40i xDrive 8AT AWD (354 HP)
2018–2021
349
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 349bhp |
| Power | 260.4kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4752mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1825kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 104W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |