BMW X4 M40i xDrive 8AT AWD (382 HP) (US)
2018–2021
377
bhp
Power
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 377bhp |
| Power | 281kW |
| Torque | 495Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4752mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1961kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 104W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |