BMW X4 xDrive20i 48V 8AT AWD (184 HP)
2021–
181
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 104W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |