BMW X4 xDrive30i 48V 8AT AWD (245 HP)
2021–
242
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 104W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |