BMW X5 (E53) 3.0d 6MT AWD (218 HP)
2003–2007
215
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 92L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1715mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 2070kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R 17H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |