BMW X5 (E53) 3.0i 6MT AWD (225 HP)
2003–2007
221
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Urban | 17.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 92L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1715mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 2110kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |