BMW X5 (E53) 4.4i 6AT AWD (320 HP)
2003–2007
315
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4398cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 315bhp |
| Power | 235kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 92L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1715mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 2120kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 104 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |