BMW X5 (E53) 4.8is 6AT AWD (360 HP)
2003–2007
355
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 265kW |
| Torque | 489Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 246km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Combined | 13.5L/100km |
| Urban | 18.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.5L/100km |
| Fuel Tank | 92L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1715mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 2200kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 104 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |